ספרים מומלצים: 9 הספרים הכי מומלצים לשנת 2024 [מדריך בחירה]

אם אתם קוראים ותיקים, בטוח יצא לכם לקרוא ספרים שהרגשתם שהיו בזבוז זמן או שלא היו מתאימים לכם. אם אתם קוראים מתחילים, אתם בטח שואלים את עצמכם עכשיו "איפה בכלל אמורים להתחיל?!" ובדיוק כאן נכנס לתמונה המדריך המלא של ספרים מומלצים לקריאה שכתבנו בשבילכם.

יש בסך הכול משהו כמו 134,021,533 ספרים בעולם, אבל מי סופר?

ממהרים? הנה 3 הספרים המובילים שלנו:

השורה התחתונה
הבחירה שלנו
בעקבות הזמן האבוד מאת מרסל פרוסט
בעקבות הזמן האבוד
מאיר עניים
לבדיקת מחיר
השורה התחתונה
הספר המיוחד הזה, שנכתב כסדרה של 3 ספרים, נוגע באופי הסובייקטיבי של חווית המציאות; במילים פשוטות הוא מתעמק בדרך שבה כל אחד מאיתנו חווה את המציאות בצורה קצת שונה.
במקום השני
יוליסס מאת גיימס גויס
יוליסס
מלא השראה
לבדיקת מחיר
השורה התחתונה
ספר מרתק שעורר לא מעט מחלוקות וביקורת כשיצא לאור. מחשבותיו של הגיבור משתרעות על פני חלק ניכר מהעלילה ויש בו שבירת מוסכמות של חוג השמרנים מאותה תקופה. הוא יצא לאור בארה"ב רק אחרי שנים של מאבק משפטי.
שווה קריאה
דון קישוט (דון קיחוטה) מאת מיגל דה סרוונטס
דון קישוט (דון קיחוטה)
קלאסיקה שלא כדאי לפספס
לבדיקת מחיר
השורה התחתונה
הספר השפיע על שורה גדולה של סופרים, מפילדינג וסטרן ועד פלובר, דיקנס, מלוויל ופוקנר, שהודו שהם קוראים אותו לפחות פעם בשנה, בדיוק כמו שחלק מהאנשים קוראים את התנ"ך.

בכל שנה, בין 600,000 ל-1,000,000 ספרים מתפרסמים בארה"ב, שלא לדבר על כל העולם, ככה שגם אם תבלו את כל החיים שלכם בין מדפי הספרים, לעולם לא תצליחו להגיע למצב שאתם קוראים אפילו עשירית.

ובגלל שאנחנו לא רוצים לבזבז לכם את הזמן על קריאה מיותרת, הכנו לכם את המדריך האולטימטיבי בשביל למצוא ולבחור את הספרים הכי מומלצים לקריאה. 

מוכנים? בואו נצא לדרך ונכיר מקרוב את..

9 הספרים המומלצים לשנת 2024

1

בעקבות הזמן האבוד

מסע אל היקום והקיום
הבחירה שלנו
לאף אחד, אפילו לא למחבר עצמו, היה שמץ של מושג מה יגרום החיפוש המייסר והממושך אחרי המשמעות של האומנות.

יש בו נגיעות בכל כך הרבה נושאים קטנים וגדולים, כמו הכוח של הלא נודע, אהבה, קנאה, מחלה, מלחמה, הומוסקסואליות, דרסטיות, חיים ומוות, וכל זה לצד העוצמה היצירתית של זיכרון ילדות.

המחבר פרוסט יוצר יצירת מופת שמאוד קשה להתחרות בה. האובססיה ותשומת הלב לפרטים שנוגעת בכל אחד מההיבטים של הקיום האנושי פשוט תשאיר אתכם מרותקים.

זאת הפלגה ארוכה למסע בחיים, מה שיכול להיות קצת מורכב מידי להכלה לפעמים, אבל לצלול עמוק לתוך היקום ביחד עם פרוסט שווה את המאמץ וכל שניה מהזמן שלכם.

2

יוליסס מאת ג'יימס ג'ויס

שנוי במחלוקת
כתוב היטב
קשה לכתוב רק כמה שורות על הרומן הזה כמעט כמו שקשה לקרוא אותו.

מדובר בסיפור שעוקב אחרי שתי דמויות: גבר יהודי בגיל העמידה בשם לאופולד בלום ואינטלקטואל צעיר, סטיבן דדלוס בתקופת זמן של יום אחד בדבלין בשנת 1904.

המבנה הזהיר של הרומן גדוש במשחקי מילים, פרודיות ורמיזות לצד אפיון עשיר והומור מגוון. הדברים האלה הביאו אותו להיחשב לאחת היצירות הספרותיות הגדולות ביותר בהיסטוריה!

מעריצי ג'ויס ברחבי העולם חוגגים עד היום את "יום הפריחה" בכל שנה ב-16 ביוני.

3

דון קישוט (דון קיחוטה)

קלאסיקה שלא כדאי לפספס
מעניין
מבחינה ספרותית, הספר דון קיחוטה מוכר בדרך כלל כרומן המודרני הראשון.

העלילה מספרת את ההרפתקאות של חבר האצולה במעמד הנמוך ביותר, אלונסו קיג'אנו מלה מנצ'ה שקורא כל כך הרבה סיפורים על אבירים עד שהוא מגיע למצב שהוא רוצה להפוך לאביר בעצמו.

הוא רוצה להחיות מחדש את האבירות ולשרת את האומה שלו, תחת השם דון קיחוטה דה לה מנצ'ה. הוא מגייס חקלאי פשוט, סנצ'ו פנזה להיות נושא הכלים שלו, שמצליח להתמודד לא רע עם המונולוגים הרטוריים של דון קיחוטה על התואר אבירות.

בחלק הראשון של הספר, דון קיחוטה לא רואה את העולם כמו שהוא היה רוצה לראות. הוא מעדיף לדמיין שהוא חי בתוך עולם אבירים שיכול להיות מציאותי בכל זמן. ולגבי מה שקורה אחר כך, את זה כבר ניתן לכם לגלות בעצמכם.

4

מאה שנים של בדידות

מאת גבריאל גרסיה מארקס
פרוזה
מאה שנים של בדידות נחשב לרומן בסדר גודל של יצירת המופת הגדולה ביותר של מארקס, וזה כבר אומר הרבה. אחרי הכל, הוא זכה בפרס נובל.

הרומן מספר את הסיפור של עיירה דמיונית באמריקה הלטינית בשם מקונדו דרך ההיסטוריה של משפחת בונדיה ומתעד את הקונפליקט המורכב בין הרצון לבדידות לבין הצורך באהבה בתוך פרוזה עשירה ומלאת דמיון שבאה להגדיר ז'אנר שלם הידוע כ-"ריאליזם קסום".

הספר נמצא במקום הרביעי ברשימת 100 הספרים הטובים ביותר בכל הזמנים והוא תורגם לעברית על ידי ישעיהו אוסטרי-דן.

5

גטסבי הגדול

רומן פופולרי
מרתק
הרומן המופתי הזה, מאת פ. סקוט פיצג'רלד, מתקיים בעידן הג'אז וזוכה לשבחים של דורות על גבי דורות של קוראים.

הרומן "גטסבי הגדול" מספר את הסיפור של דייזי ביוקנן ו-ג'יי גטסבי. זה הספר השלישי של פ. סקוט פיצג'רלד, והוא נחשב כהישג הכי גדול בקריירה שלו.

פיצג'רלד משתמש בהקשר ההיסטורי של שנות ה-20 ובהתפכחות שאחרי מלחמת העולם הראשונה כדי ליצור רומן שחוקר את החברה ואת אורח החיים של אותה תקופה, את הטבע האנושי שמתעסק גם בעבר הכואב וגם בעתיד שעדיין רק אפשר לחלום עליו.

הספר "גטסבי הגדול" הוא אחת הקלאסיקות הגדולות של ספרות המאה ה-20.

6

מובי דיק

ספר הרפתקאות סוחף
עב כרס
הרומן הזה, מאת הרמן מלוויל, פורסם לראשונה בגרסה מצונזרת בשם "הלוויתן" ובהמשך קיבל את שמו המוכר "מובי דיק".

מספר הסיפור, ישמעאל, מתיידד עם קוויקג, ספן בים הדרומי והם מחפשים ביחד צוות לצייד ליוויתנים. הם מצטרפים לקפטן אחאב על ספינת ה-Pequot.

ישמעאל מגלה שאחאב איבד את רגלו ואת הספינה שלו בהיתקלות עם לווייתן לבן, ענק ועוצמתי בשם מובי-דיק. הקפטן וצוות הספינה שלו מפליגים מסביב לעולם כדי לצוד את מובי דיק כנקמה.

הספר עוסק בנושא עמוק ושאפתני והמחבר מתייחס להרבה מחלוקות לאורך הספר בהערות עדינות. הדמויות והעלילה מתאימים זה לזה בצורה מושלמת וכל הספר בנוי בצורה טובה ועם סיפור רקע איכותי.

הספר ארוך יחסית ומחולק להרבה פרקים, אז אם אתם נהנים מרומנים של הרפתקאות בים הפתוח, הספר הזה מתאים בדיוק בשבילכם.

7

מלחמה ושלום

צלילה אל ההיסטוריה
קריאה מאתגרת
מלחמה ושלום הוא אפוס עצום שמתרחש בתקופת מלחמת נפוליאון ברוסיה. הספר מציג את השקפתו של טולסטוי שהאמין שההיסטוריה היא תהליך בלתי נמנע שהאדם לא יכול להשפיע עליו.

בשנת 1805, במסיבת חברה נוצצת בסנט פטרסבורג מתחילים דיבורים על סיכוי למלחמה. כשהצבא של נפוליאון מגיע לרוסיה הטרור משתלט על המדינה במהירות וחייהם של שלושה צעירים משתנים לנצח.

הסיפורים של פייר, אנדריי ונטשה משתלבים עם סיפורים של למעלה מ-500 דמויות של אריסטוקרטים, איכרים, חיילים ואפילו נפוליאון עצמו.

הספר "מלחמה ושלום" כולל סצנות בלתי נשכחות מרוסיה של המאה ה-19 ויוצר אפוס מדהים של חיי אדם וחוסר השלמות שבהם. בנוסף, הסיפור נוגע בנושאים גדולים כמו קונפליקטים, אהבה, לידה ומוות, רצון חופשי וגורל.

8

המלט

איך אפשר בלי וויליאם שייקספיר
ספרות מופת
"המלט" של שייקספיר היא אחת מיצירות המופת הגדולות שראתה הספרות האנגלית.

ויליאם שייקספיר הוא סופר מחונן עם כישורי כתיבה אדירים ויוצאי דופן. הספר בנוי בצורה טובה ומציג לעומק ההיבטים קטנים שמוצגים באור ספרותי מדהים. 

הסיפור המרכזי ב"המלט" הוא על בן שנאבק כדי לנקום את רצח אביו. הסיפור עצמו והקריינות הם מה שהופכים את הספר הזה ליצירת מופת בלתי נשכחת.

אהבה, תאווה, יחסים, כוח, נקמה, מתח ושנאה מנקודת מבטו של שייקספיר, אלו כל המרכיבים שצריך בשביל קלאסיקה נצחית שכזאת. 

9

האודיסאה מאת הומרוס

מסע של הרפתקאות ואתגרים
מסע אנושי
סיפור על מסעו המפרך של אודיסאוס מטרויה לביתו באיתקה לאחר מלחמת טרויה. המסע של אודיסאוס נמשך 10 שנים, והוא נעדר בסך הכול 20 שנה. 10 שנים במלחמה ו-10 שנים בדרך הביתה.

המסע של אודיסאוס מלא בהרפתקאות, תקלות ואירועים קשים באמת. הוא פוגש מכשפות שהופכות את האנשים שלו לחזירים, נוסע לעולם הבא כדי לדבר עם רוחות הרפאים של חבריו, פוגש קיקלופים צמאי דם ונלכד על אי קסום למשך 7 שנים.

אשתו, פנלופה מחכה לו בבית ודוחה הרבה מחזרים שרוצים להתחתן איתה כי היא מאמינה שאודיסאוס יחזור הביתה. כשאודיסאוס חוזר לאיתקה, הוא מחופש ומתחזה לזקן ומחכה להזדמנות להרוג את כל המחזרים ולחזור אל אשתו.

המדריך המלא: איך תוכלו לבחור ספרים מומלצים שירתקו אתכם?

המלצה טובה מגיעה בדרך כלל ממישהו שמכיר אתכם ואת תחומי העניין שלכם טוב ויודע איזה סוגים של ספרים אתם נהנים לקרוא.

למרות זאת, אם חבר או בן משפחה נותן לכם המלצה לספר או ספר במתנה, מומלץ שתבדקו עליו כדי להבין אם הוא באמת מתאים לכם ומושך אתכם לפני שתתחילו להקדיש זמן לקריאה.

החיים קצרים מידי בשביל לבזבז זמן בקריאת ספר שלא מעניין אתכם, אל תקראו ספר רק בגלל שקיבלתם אותו מתנה מקרוב אליכם או רק כי כבר התחלתם.

אל תקנו ספר רק בגלל שחבר טוב אמר שזה הספר האהוב עליו, גם אם אתם ממש מחוברים, אל תשכחו שעדיין לכל אחד יש טעם והעדפות שונים.

תבחרו בספר כי אתם באמת מתעניינים בסיפור, ברעיון, בפילוסופיה או בספר של סופר אהוב עליכם שאתם מתחברים לסגנון הכתיבה והנושאים שהוא כותב עליהם. תקראו ספר שמדבר אליכם ומתאים למקום שבו אתם נמצאים בחיים.

תעשו את הבדיקות שלכם ותבינו מה אתם עומדים לקרוא. כדאי שתעבירו קצת זמן בקריאה על הספר או הסופר בשביל שלא תבזבזו אחר כך זמן או כסף על ספרים שהתחלתם לקרוא ולא סיימתם כי הם לא עניינו אתכם מספיק.

איך לבחור ספר טוב

אם אתם אוהבים לקרוא ואף פעם לא יודעים מה אתם מחפשים, אם כבר קראתם את הספר האהוב עליכם אלף פעמים ואתם מחפשים לקרוא משהו חדש אבל לא יודעים במה לבחור, יש לנו בשבילכם דרך פשוטה שתעזור לכם להחליט.

פשוט, תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות, הן יעזרו לכם להבין בדיוק מה אתם מחפשים:

  • איזה ז'אנר ספרים אתם אוהבים? מדע בדיוני, הרפתקאות, מסתורין, ספרי עיון, ספרות ריאליסטית?
  • איזה סופרים אתם אוהבים? תחפשו ספרים של סופרים שנהניתם לקרוא ספרים אחרים שלהם, רוב הסיכויים שיהיו להם עוד ספרים שתוכלו ליהנות מהם. אם תחפשו לפי סופרים תוכלו למצוא עוד סוגים של ספרים שהסופר כתב.
  • האם יש סוג של ספר, או ספר מסוים שאתם רוצים לקרוא? אם יש, תחפשו את הספר ותקראו את התקציר שלו, זה יעזור לכם להחליט אם הספר מתאים לכם.
  • האם יש סדרת ספרים מסוימת שאתם רוצים לקרוא? אם אתם אוהבים סדרה מסוימת אתם יכולים לבדוק אם יש ספרים שמבוססים על הסדרה או שאולי בכלל הסדרה מבוססת על ספר.
  • מהם תחומי העניין שלכם? תכניסו את התחביבים שלכם לחיפוש או אפילו תגדירו אותם כ"מילת מפתח" בחיפוש, ככה תוכלו למצוא ספרים על נושא שמעניין אתכם ואולי אפילו לקבל עוד כלים שיעזרו לכם ליהנות מהתחביב אפילו יותר.

תחפשו בבית

הרבה פעמים ספרים טובים יכולים לצבור אבק בבית. אולי יש ספר ששכחתם ממנו, אולי לבני המשפחה, שותפים לדירה או חברים יש כמה ספרים טובים. אם תחפשו בבית אולי תוכל למצוא ספרים שתוכלו לקרוא וזה אפילו לא יעלה לכם כסף.

תבקשו המלצות לספרים טובים

אתם יכולים לשאול את בני המשפחה, חברים או אנשים שיש לכם איתם דברים משותפים. אולי הם יוכלו להציע המלצות טובות לספרים. 

גם אם קיבלתם המלצה שנשמעת לכם מעניינת במיוחד, אל תשכחו לחקור קצת על הרקע של הספר והסופר ולבדוק אם אתם באמת מתחברים לסגנון הזה.

חפשו את הז'אנר שלכם

פנטזיה? אימה? מדע בדיוני? מתח? תיעודי? תחפשו ספרים לפי תחומי העניין שלכם, תמצאו את הז'אנר שהכי מתאים לכם. 

וכמובן שאל תשכחו גם את עניין הגיל. בני נוער למשל יעדיפו ספרים שמותאמים לגילם, כך גם ילדים ומבוגרים.

כלל 5 האצבעות

בדרך כלל משתמשים בכלל הזה עם ילדים אבל זה נכון גם לגבי מבוגרים באותה מידה. קחו את הספר שאתם רוצים לקרוא ותפתחו עמוד בערך באמצע.

תתחילו לקרוא ותרימו אצבע כדי לספור כל מילה שאתם לא מכירים. אם הגעתם ל-5 אצבעות לפני שהגעתם לסוף העמוד, כנראה שהספר הזה לא בשבילכם.

אם הספר יהיה קשה מידי לקריאה רוב הסיכויים שתאבדו את העניין בו מהר מאוד כי לא תהנו לקרוא. זה לא אומר בהכרח שלא תוכלו לקרוא את הספר הזה בעתיד, עם הזמן כשתשפרו את מיומנויות הקריאה שלכם ואת אוצר המילים תוכלו לנסות לקרוא ספרים ברמה גבוהה יותר.

איך בוחרים ספר במתנה?

ספר כחול עטוף בסרט כחול כמתנה ספר מומלץ רקע בהיר

שום דבר לא אומר "אני אוהב/ת אותך" כמו ספר טוב. אם תעשו את זה נכון, זאת יכולה להיות המתנה הכי טובה שתקנו לבן אדם שאתם אוהבים!

ספר במתנה יראה לקרובים אליכם כמה אתם באמת מכירים אותם ורוצים לעזור להם להרחיב את הידע וגם להעניק להם כמה שעות טובות של הנאה. (ועל הדרך זה גם ייתן להם רמז מה לקנות לכם במתנה ליום הולדת או לחג).

תחפשו במדפי הספרים שלהם

אם אתם מתכננים לקנות ספר במתנה למישהו, כשיוצא לכם להיות אצלו (ולא בקטע סטוקרי כמובן), תסתכלו במדפי הספרים, איזה ספרים יש שם באופן כללי, איזה מהם נמצאים במקום נוח לגישה (מול העיניים) ואיזה ספרים נשארו מאחורה. 

זה יוכל לתת לכם מושג איזה מהספרים שקיימים אצלם בספרייה הם יותר אוהבים לקרוא.

מה קורה בחיים שלהם?

אולי הם עומדים להתחתן או רק התחילו מערכת יחסים חדשה ומרגשת או אולי הם בתקופת משבר וזקוקים לזריקת מוטיבציה.

הספר הנכון יכול לעזור בכל שלב בחיים. לא משנה מה הם עוברים, תוכלו למצוא ספר שיתרום להם.

איזה סרטים או תוכניות טלוויזיה הם אוהבים?

ידעתם שהסרט "מת לחיות" מבוסס על ספר בשם "שום דבר לא נמשך לנצח"? הספר נכתב על ידי רודריק ת'ורפ, והמלל בסרט ממש דומה לטקסט המקורי. הרבה מאוד מהסרטים הטובים ביותר מבוססים על ספרים. זה נכון גם בנוגע לתוכניות טלוויזיה והצגות.

בפעם הבאה שחבר או בן משפחה שלכם מספר על סרט או תוכנית טלוויזיה שתפסו אותו תנסו לשים לב. זה יהיה שימושי מאוד בתקופת החגים או ביום ההולדת שלהם או סתם כדי להגיד להם שאתם אוהבים אותם וחושבים עליהם.

פשוט תשאלו אותם

הסוד בשיטה הזאת הוא תכנון! אתם צריכים לשאול מספיק זמן לפני שאתם רוצים לתת להם את המתנה כדי שהם ישכחו שאי פעם שאלתם. ואז, כשיגיע היום, הם יתרגשו מזה שאתם מכירים אותם כל כך טוב.

אתם יכולים לנצל ארוחות משפחתיות/ מפגש עם חברים ולפתח שיחה בנושא, ככה תוכלו להבין פחות או יותר מה ההעדפות שלהם.

שאלות ותשובות

בחור בחולצה לבנה עם משקפיים מחזיק ספר מסתכל למעלה וחושב

למה חשוב לקרוא?

הקריאה מורידה לחץ ועוזרת לישון טוב יותר והיא מעניקה עוד לא מעט יתרונות כמו שיפור אוצר המילים, שיפור הזיכרון, כישורי שפה ויכולת הביטוי ועוד.

אפשר להתחיל לקרוא בכל גיל וזה אף פעם לא מאוחר מדי! 

למה קוראים פחות בימנו?

אין לזה תשובה חד משמעית, יש הרבה סיבות לזה שאנשים נוטשים את הקריאה. לוחות זמנים עמוסים הם גורם משמעותי. 

האם צריך לקרוא ספר או שאפשר להשתמש באפליקציית קריאה במקום?

למרות שיש הרבה יתרונות לקוראים האלקטרוניים, מחקרים מראים שילדים וגם מבוגרים מאבדים את הריכוז הרבה יותר מהר בזמן השימוש בהם בגלל שאר האפשרויות שיש במכשירים האלה שמסיחים את הדעת מהסיפור.

מחקרים מצביעים גם על העובדה שהמסכים הדיגיטליים יכולים להשפיע על השינה וגם על איכות השינה בגלל שהאור משבש את הפרשת המלטונין.

ספרים מודפסים הרבה יותר מומלצים לקריאה לפני השינה, הם מפחיתים מתח ואפילו עוזרים לשינה טובה ורציפה יותר.

השורה התחתונה

בחורה בחולצה צהובה מחייכת ויושבת על ספה קוראת ספר

החיים קצרים, יש כל כך הרבה ספרים טובים לקרוא וכל כך מעט זמן. 

כדי שלא תבזבזו את הזמן שלכם על ספרים שלא מעניינים אתכם ולא תורמים לכם, תוכלו למצוא לפחות ספר אחד או יותר מרשימת הספרים הכי מומלצים שלנו שיספק לכם זמן קריאה מועיל ומהנה.

אל תשכחו להיעזר במדריך שלנו כדי שתוכלו לבחור בספר שילהיב אתכם, יעשיר אתכם וכמובן יעביר לכם את הזמן בצורה הכי מהנה שאפשר.

בהצלחה!

דילים סודיים ועדכונים על ירידות מחיר לזמן מוגבל: השאירו פרטים!

נשלח לכם רק תוכן איכותי!

שלומי מור
שלומי מור

שלומי הוא המומחה הכי גדול בישראל לכל מה שקשור לדירוגים, השוואות וסקירות של מוצרים. הוא אוהב לטייל בים (לא בשעות השיא - ג'ינג'י אחרי הכל), לבדוק גאדג'טים חדשים, ואת הכלב שלו רקסי.

נשמח לשמוע את דעתכם!

השארת תגובה

מייליסט
Logo
דילוג לתוכן