פוזיציה: כל אדם העוסק בשוק ההון חייב לדעת מה זה פוזיציה

מי שמעוניין להתנסות במסחר בשוק ההון ובטח מי שרוצה באמת להרוויח ממנו, חייב בראש ובראשונה לדבר את השפה. שוק ההון הוא עולם של מושגים כמו מניות, ניירות ערך, קרנות הון סיכון, פתיחת וסגירת מסחר ועוד. כדי להצליח באמת ולא להשאיר דברים ליד הגורל צריך להכיר את כולם וכשמדובר במסחר ישיר אז המושג החשוב ביותר הוא ככל הנראה המושג "פוזיציה". אז לקראת מסחר בשוק ההון, ולמען האמת גם לידע כללי בסיסי וחשוב ביותר – בואו נדבר על מהי פוזיציה, אלו סוגים של פוזיציות קיימים ואיך כל הדבר הזה קשור למסחר בשוק ההון. 

אז בואו נכיר את המונח פוזיציה

המונח פוזיציה הוא מונח המשמש לתאר ברמה הבסיסית ביותר עסקה פתוחה בזירות מסחר שונות. הדבר נכון הן לבורסה הישראלית בתל אביב והן לכל זירת מסחר אחרת שהיא.

המונח פוזיציה בעצם מחליף את המושגים קנייה, מכירה או עסקה וזהו בעצם המונח המקצועי לכל עסקה שהיא המתבצעת בשוק ההון.

פוזיציה באנגלית פרושה עמדה, כלומר העמדה שבה סוחרים נמצאים ביחס לעסקה, למשל קנייה של מוצר פיננסי, מכירה שלו, מכירה וקנייה בתנאים מסוימים, פוזיציית מכירה בחסר (שורט) ועוד. 

מה זה פוזיציה?

פוזיציה פרטנית

כאשר רוכשים מוצר פיננסי כלשהו אנו בעצם נמצאים בעמדה כלשהי ביחס לשוק.

כאשר מדובר ברכישה מתוך מחשבה שיקרה דבר מסוים עם המניה ולא דבר אחר (למשל שערך המניה יעלה או ירד) אז מדובר בפוזיציה פרטנית – כלומר ביצוע עסקה מתוך ציפייה למהלך מסוים.

פוזיציה פרטנית יכולה להיות פוזיציית לונג – דהיינו רכישה מתוך צפי שמחיר המניה יעלה או פוזיציית שורט, פוזיציית קנייה בחסר שבה מרוויחים דווקא כאשר ערך של מניה יורד (טכניקה מורכבת שצריך להכיר לעומק ופחות מתאימה למתחילים). 

פוזיציה כללית

בניגוד לפוזיציה פרטנית, פוזיציה כללית היא כזו שמביאה הסתכלות רחבה יותר על שוק ההון ועל התנודות בו. פוזיציה כללית בעצם מביאה בחשבון את כל התנודות האפשריות בשוק ההון ולא מסתמכת על תרחיש אחד בלבד.

באופן טבעי, פוזיציה טבעית היא פוזיציה בטוחה יותר שמתאימה בעיקר למתחילים. מכאן זה אך מתבקש שאלו הן גם בדרך כלל פוזיציות בעלות פוטנציאל רווח והפסד מתון מאוד.

אי אפשר להרוויח בגדול מצד אחד ומצד שני אפשר למזער הפסדים. כמובן שגם פוזיציות כלליות יכולות להפתיע לכאן ולכאן וצריך להבין לגבי שוק ההון שאין דבר כזה בטוח במאה אחוז. 

מהם הבדלים בין פוזיציה פתוחה לסגורה?

אישה בלונדינית בחולצה לבנה חושבת עם יד על הסנטר רקע צהוב

במילים הכי פשוטות שיש – פוזיציה פתוחה היא כל עסקה שהיא בשוק ההון שעדיין לא נסגרה – כלומר שעדיין לא מכרנו את המוצר הפיננסי (נייר ערך, מניה וכו׳) ומימשנו את הרווח וההפסד.

פוזיציה סגורה מנגד, היא עסקת מסחר שהגיעה לסיומה ונסגרה בפועל עם המכירה של המוצר ומימוש הרווח או ההפסד עליו.

הצלחה במסחר בשוק ההון וזירות מסחר שונות היא בעצם ניהול נכון של כל הפוזיציות הפתוחות שלנו, כלומר לצמצם הפסדים במקרה הפחות טוב ובמקרים הטובים ביותר לדעת לצאת בזמן מהפוזיציה כדי לגרוף רווחים במקסימום שלהם.

אחת הטעויות הנפוצות של מתחילים במסחר בשוק ההון היא ״התאהבות בפוזיציה״ – כלומר, כבר השקענו כסף כדי לרכוש מניות, אז נישאר עוד בתקווה שיהיה טוב יותר בהמשך.

כך אפשר להגיע במקרה הטוב למצב שבו נרוויח פחות כשמניה יורדת כשהיינו צריכים למכור או גרוע מכך – מצב שבו אנו מפסידים יותר משום שאנו מסרבים למכור מניה מתוך אמונה שתעלה.

האומנות של מסחר בשוק ההון היא בעצם לדעת מתי הכי נכון להיכנס לפוזיציה ומתי זה הזמן המדויק לצאת ממנה.

אגב , סוחרים מתחילים וותיקים כאחד בוחרים להיעזר לא אחת בשירות איתותים – שירות הייחודי המספק מידע חי ומהימן על מניות ועל מוצרים שעומדים להמריא, כאלו שהערך שלהם עומד לרדת ובאופן כללי את הרוח הכללית בשוק. 

מה הקשר שלה לשוק ההון?

אם כך, אפשר כבר להבין באופן ברור למדי שפוזיציה היא הלב של השוק ההון – הפוזיציות שבהן נמצאים כלל הסוחרים בארץ ובעולם הן בדיוק מה שמניע את כל השוק הענק שהוא הלב הפועם של הכלכלה העולמית.

הפוזיציה היא בסופו של דבר הדרך שבה נבחר להתייחס למוצרים הפיננסים שברשותנו – מתי נמכור ונקנה, באילו כלים נבחר להשתמש כדי למקסם רווחים ולמזער הפסדים ונזקים, איך נגביל את הפעולות שלנו ונגדר אותם ובאופן כללי, איזה סוג של סוחרים נהיה.

פוזיציה בשוק ההון היא בעצם הדבר הבסיסי ביותר, העמדה שבה אנו נמצאים ביחס לשוק ואולי אחד המושגים החשובים, אם לא החשוב ביותר שצריך ללמוד כשרוצים להיכנס ללב העניינים ולבצע מסחר בשוק ההון. 

השורה התחתונה

בחור מחייך ומרים אגודל ברקע מסך מחשב עם תצוגה של מסחר בבורסה

אם גם אתם שואפים לעסוק במסחר בשוק ההון אתם פשוט חייבים לדבר את השפה ולהכיר את כל המושגים הבסיסיים והחשובים ביותר.

פוזיציה הוא מושג בסיסי מאוד וחשוב ואנחנו מקווים שכעת הוא ברור יותר. באופן כללי למי שמעוניין להצליח, אנו ממליצים בחום שלא לעשות דברים באופן פזיז ובטח שלא לבצע מסחר בשוק ההון בלי הידע והכלים המתאימים.

קורס שוק ההון בסיסי ומקיף למתחילים וקורסים פרטניים ומתקדמים יותר זו לגמרי הדרך הטובה ביותר להיכנס לעולם הזה בצורה בטוחה.

אספו את הכלים שאתם צריכים וצאו לדרך עם ידע שיעזור לכם למזער הפסדים ואולי אפילו להרוויח כמה שקלים על הדרך, לכו תדעו. 

דילים סודיים ועדכונים על ירידות מחיר לזמן מוגבל: השאירו פרטים!

נשלח לכם רק תוכן איכותי!

שלומי מור
שלומי מור

שלומי הוא המומחה הכי גדול בישראל לכל מה שקשור לדירוגים, השוואות וסקירות של מוצרים. הוא אוהב לטייל בים (לא בשעות השיא - ג'ינג'י אחרי הכל), לבדוק גאדג'טים חדשים, ואת הכלב שלו רקסי.

נשמח לשמוע את דעתכם!

השארת תגובה

מייליסט
Logo
דילוג לתוכן