עדשת מאקרו: 8 עדשות מאקרו הכי טובות לשנת 2021

מחפשים עדשת מאקרו איכותית? אם אי פעם יצא לכם להסתכל מאוד מקרוב על דברים קטנים, כמו חרקים או פרחים, אז בטח שמתם לב כמה הם מעניינים, ואיך הם יכולים לתפוס לנו את העין. עדשות המאקרו נוצרו כדי לאפשר לנו להסתכל על העולם בדיוק מהזווית הזאת.

כשאנחנו משתמשים בעדשות כאלה אנחנו יכולים להיכנס לתחום מאוד מעניין בצילום, שמאפשר לנו לצלם תמונות מאוד קרובות וממוקדות של דברים שונים. יחד עם זאת, לצלם תמונה כל כך מקרוב זה דבר קצת מורכב, שמצריך מאיתנו להשתמש בעדשות הנכונות.

זאת הסיבה שהכנו עבורכם דירוג מפורט של עדשות המאקרו הכי טובות שקיימות כיום בשוק, וגם כתבנו מדריך מקיף, שיעזור לכם להבין יותר טוב איך בוחרים את עדשת המאקרו הכי טובה בשבילכם.

תוכן העניינים הצג תוכן עניינים

8 עדשות המאקרו הכי טובות לשנת 2021

בואו נסתכל על עדשות המאקרו הכי טובות שקיימות כיום בשוק. כל אחת מהן יכולה להציע לנו משהו יוצא דופן שרק היא יכולה לספק. יש כיום מבחר כל כך גדול של מוצרים שונים שזמינים לרשותנו – מעדשות מצלמה של סמארטפונים, ועד עדשות של חברת Sony או Canon, אבל אנחנו מקווים שהדירוג הזה יעזור לנו להתמקד רק בעדשות שבאמת שווה להכיר.

הכי טובה בכללי: Tamron AF 90mm

עדשת מאקרו Tamron AF 90mm

יתרונות:
 • יש לה גם פוקוס אוטומטי וגם פוקוס ידני
 • קלת משקל, אז אנחנו יכולים לקחת אותה איתנו בקלות ממקום למקום
 • מפתח הצמצם המקסימלי שלה מצוין, ומספק לנו תוצאות מאוד חדות
 • החיבור שלה מאפשר לנו לחבר אותה למגוון מאוד גדול של מצלמות שונות
 • מגיעה במחיר מאוד נוח – אפשרות טובה גם בשביל צלמים מתחילים
חסרונות:
 • לא מגיע עם תיק נשיאה או עם פילטר UV

מה הצלמים אומרים עליה?

צלמים שקנו את העדשה הזאת לאחרונה אמרו שכשמצלמים איתה, היא מטשטשת את הרקע בצורה מאוד יפה, והיא יוצרת אפקט בוקה מאוד יפה. אפקט בוקה זה הטשטוש העדין שאנחנו מקבלים לפעמים מסביב לאובייקט המרכזי של התמונה. בנוסף, הרבה צלמים אמרו שהם צלמים מתחילים, ושהיה להם מאוד קל ונוח להשתמש בה.

למה אנחנו בחרנו בה?

עדשת מאקרו של חברת Tamron קפצה לנו לעין, בזכות העובדה שזו עדשה שמגיעה עם המון מאפיינים מאוד מתקדמים ומגוונים, והיא גם זמינה במחיר מאוד נוח. יש לה גם פוקוס אוטומטי וגם פוקוס ידני, והיא מספקת לנו תמונות חדות עם עומק שדה מאוד טוב. בנוסף, יש לה מפתח צמצם מקסימלי של f/2.8, שהופך אותה לעדשה מושלמת בשביל צילום מאקרו. העדשה הזאת נותנת לנו את כל מה שאנחנו צריכים באריזה אחת, וזאת הסיבה שבחרנו בה.

למי היא הכי מתאימה?

זאת עדשה מצוינת בשביל צלמים מתחילים וחובבים, שרק מתחילים ללמוד על צילום מאקרו. מאוד קל לקחת אותה איתנו לכל מיני נסיעות או טיולים (בעיקר אם יש לכם כבר מצלמה לטיולים), בזכות המשקל הנמוך שלה, אז היא תהיה אפשרות מעולה בשביל אנשים שמחפשים עדשה שהם יכולים להסתובב איתה ממקום למקום. בנוסף, יש לה מחיר מאוד נוח, אז אנחנו יכולים לקנות אותה בכיף, גם אם אין לנו תקציב ענק.

השורה התחתונה

לסיכום, מדובר בעדשה מאוד איכותית, עם מבנה יוצא דופן ומאפיינים מאוד מתקדמים. יש לה חיבור שמאפשר לנו להשתמש בה עם מגוון מאוד גדול של מצלמות שונות, ובנוסף להכל, היא גם זמינה במחיר מאוד נוח – זאת עדשה שפשוט תהיה טובה בשביל כולם.

במקום השני: עדשת מאקרו Sigma 150mm

עדשת מאקרו Sigma 150mm

יתרונות:
 • מגיעה עם תיק לעדשה ומכסה
 • מבנה מאוד קשיח, שגם עמיד נגד השפרצות מים (כמו מצלמת מים)
 • יחס הגדלה מצוין בשביל צילומי מאקרו
 • מערכת מצוינת לייצוב תמונה, שמספקת לנו תמונות באיכות מאוד גבוהה
 • ציפוי עדשה רב-שכבתי שמבטיח תמונות באיכות מצוינת
חסרונות:
 • היא יותר כבדה, בהשוואה לדגמים דומים שיש כיום בשוק
 • המערכת לייצוב תמונה לא מאוד עמידה ואמינה

מה הצלמים אומרים עליה?

צלמים שקנו את עדשת המאקרו הזאת, ממש התרשמו לטובה מהביצועים שלה. הם היו מאוד מרוצים מהמבנה האיכותי שלה, בזכות העובדה שהוא מאוד קשיח ומחזיק מעמד לאורך שנים. יחד עם זאת, היו צלמים שאמרו שהמערכת לייצוב תמונה הפסיקה לעבוד אחרי כמה זמן, וזאת הסיבה שהיא לא כל כך אמינה.

למה אנחנו בחרנו בה?

אנחנו בחרנו בעדשה הזאת של חברת Sigma כי היא שייכת למותג מאוד מוכר ואמין, היא מלאה במאפיינים מאוד מגוונים, והיא מסוגלת להתחבר למגוון מאוד רחב של מצלמות – היא יכולה לעבוד עם מצלמות של החברות Nikon, Canon ו-Sigma. בנוסף, יש לה מאפיינים מאוד מתקדמים כמו מנוע פוקוס מאוד שקט, ומבנה עמיד למים שמחזיק מעמד לאורך שנים, ובמקביל מספק לנו ביצועים מדהימים.

למי היא הכי מתאימה?

אם אנחנו מחפשים אלטרנטיבה לכל העדשות שעובדות מאוד מהר, אבל גם עולות המון כסף, אז העדשה הזאת היא בדיוק מה שאנחנו מחפשים. צלמים מקצועיים מאוד יאהבו להשתמש בה, כי היא כוללת בדיוק את כל מה שהם צריכים, אבל היא גם מגיעה עם עוד כמה מאפיינים נוספים, ומאוד שימושיים. יחד עם זאת, היא כבדה, אז היא אולי לא העדשה הכי נוחה כיום בשוק בשביל לקחת איתנו לכל מיני טיולים או נסיעות.

השורה התחתונה

זאת עדשה מצוינת בשביל צלמים מקצועיים. היא מאוד שימושית וורסטילית, והיא גם מגיעה עם מבנה מאוד איכותי ומיוחד, שממש מבדיל אותה מכל הדגמים האחרים שיש כיום בשוק. אם אנחנו רוצים עדשה עם ביצועים טובים שזמינה במחיר מאוד נוח, אז עדשת מאקרו הזאת היא הבחירה הכי טובה שלנו.

התמורה הכי טובה למחיר: עדשת מאקרו Olympus M.Zuiko

עדשת מאקרו Olympus M.Zuiko

יתרונות:
 • מצוינת בשביל צילומי טבע
 • מגיעה עם אחריות שתקפה בכל רחבי העולם
 • קלת משקל, אז נוח לקחת אותה ממקום למקום
 • היא מורכבת מ-13 אלמנטים מזכוכית, שמבטיחים לנו איכות תמונה מצוינת
 • צלמים אומרים שאיכות התמונה ממש חדה
חסרונות:
 • אין מייצב תמונה מובנה
 • לא מספקת תוצאות מצוינות בכל תנאי האור האפשריים

מה הצלמים אומרים עליה?

יש מספר צלמים שלא היו כל כך מרוצים מהעובדה שהעדשה הזאת לא מגיעה עם מייצב תמונה מובנה, כי זה קצת מקשה עלינו לצלם צילומי מאקרו מאוד חדים. למרות זאת, הרבה צלמים ברמה "בינונית" שהשתמשו בה, אמרו שהיא הייתה מאוד שימושית ונוחה, ושהיא סיפקה להם תוצאות מאוד חדות ויפות. הרבה צלמים גם היו מאוד מרוצים מהתמורה הגדולה שהם קיבלו מהעדשה הזאת – חלקית גם בזכות העובדה שהיא מגיעה כלולה יחד עם מכסה קדמי ואחורי.

למה אנחנו בחרנו בה?

לעדשת המאקרו הזאת יש מחיר מאוד נוח, והיא יכולה להיות אלטרנטיבה מצוינת לעדשות אחרות ויותר יקרות, שהמחיר שלהן גורם לנו לא לרצות לקנות עדשת מאקרו בכלל. היא מספקת לנו את כל המאפיינים הבסיסיים, שנותנים לנו תוצאות מאוד חדות ותמונות מאקרו מצוינות. בנוסף, היא מגיעה עם אחריות – תוספת מצוינת שאנחנו לא מקבלים עם רוב המוצרים שיש כיום בשוק.

למי היא הכי מתאימה?

אנחנו יכולים להמליץ על העדשה הזאת בחום, גם בשביל צלמים מתחילים וגם בשביל מקצוענים. היא מאפשרת לכל סוג של צלם לצלם תמונות מצוינות, במספר מצבים שונים. למרות זאת, אם אנחנו מתכננים להשתמש בה בתנאים של אור חלש, או רוצים לצלם איתה אובייקטים שזזים הרבה, אז אולי היא לא העדשה הכי נכונה בשבילנו.

השורה התחתונה

העדשה הזאת של חברת Sigma היא מוצר מאוד מגוון, שאנחנו יכולים להשתמש בו כמעט עם כל מצלמה שיש. היא זמינה במחיר מאוד נוח, שהופך אותה לאלטרנטיבה מצוינת לדגמים היותר יקרים, וכמו אותם הדגמים, גם היא מספקת לנו ביצועים מאוד איכותיים והמון מאפיינים מצוינים.

הכי טובה של חברת ניקון: Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm

עדשת מאקרו למצלמה Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm

יתרונות:
 • עובדת מצוין בתנאים של אור חלש
 • יוצרת עומק שדה מאוד טוב
 • מתאימה גם לצילום דיוקנאות
 • יש לה גם פוקוס אוטומטי וגם פוקוס ידני
 • מערכת להפחתת רעידות, שנותנת לנו איכות תמונה מצוינת
חסרונות:
 • לא בהכרח מתאימה להרבה סוגי מצלמות שונים
 • קצת כבדה, אז לא מאוד נוח להסתובב איתה הרבה זמן

מה הצלמים אומרים עליה?

העדשה הזאת של חברת Nikon מקבלת המון ביקורות חיוביות מצלמים שונים. אנשים שהשתמשו בה אהבו במיוחד את העובדה שהתמונות שהיא מצלמת יוצאות מאוד חדות. היא אפילו נחשבת לעדשה מאוד טובה בשביל צילומי שיווק של מוצרים שונים, בזכות איכות התמונה המצוינת שלה, שמספקת לנו תמונות מאוד מפורטות וחדות. בנוסף, צלמים אמרו שהיא הייתה מאוד שימושית גם בשביל צילומי דיוקן, וגם בשביל צילומי מאקרו.

למה אנחנו בחרנו בה?

בשביל הרבה צלמים, עדשה היא השקעה חד-פעמית שמחזיקה הרבה מאוד זמן. זאת הסיבה, שזה כל כך חשוב לקנות מוצר שהוא עמיד ושימושי. העדשה הזאת של חברת Nikon היא עדשה שבנויה ברמה מקצועית ומאוד איכותית. בנוסף, זו עדשה שמתאימה לכמה סוגי צילום שונים, אז אנחנו יכולים לצלם איתה צילומי קלוז-אפ יוצאי דופן, אבל גם דיוקנאות מאוד חדים.

למי היא הכי מתאימה?

העדשה הזאת היא קנייה משתלמת, כי היא מספקת לנו ביצועים ברמה מאוד גבוהה, ובמחיר מאוד נוח. זאת הסיבה שאנחנו חושבים שהיא אפשרות מצוינת גם בשביל צלמים מתחילים, וגם בשביל מקצוענים. היא מספקת לנו תמונות באיכות מעולה, יחד עם פוקוס מאוד מהיר ואמין – מאוד נוח בשביל צלמים מתחילים.

השורה התחתונה

לסיכום, חברת Nikon תמיד מייצרת בשבילנו עדשות מצוינות ושימושיות שעובדות מצוין במגוון מאוד גדול של מצבים. עם מפתח צמצם מקסימלי של f/2.8, מערכת מצוינת לייצוב תמונות ומערכת להפחתת רעידות, העדשה הזאת מספקת לנו המון יתרונות מדהימים בתוך אריזה אחת, שמגיעה במחיר מאוד נוח.

הכי טובה של חברת קנון: Canon EF 100mm

עדשת מאקרו למצלמה של חברת קנון דגם Canon EF 100mm

יתרונות:
 • מגיעה עם אחריות לשנה אחת
 • מנוע פוקוס על-קולי שקט, שעובד ממש מהר
 • קלת משקל וקומפקטית
 • מגיעה עם טבעת משנית, שמפחיתה הבהקים וטשטושים
 • היא מורכבת מ-12 אלמנטים מזכוכית שמסודרים ב-8 קבוצות שונות, ומבטיחים שנקבל איכות תמונה מצוינת עם כמה שפחות טשטושים
חסרונות:
 • לא יכולה לעשות זום
 • מתאימה רק למצלמות של חברת Canon

מה הצלמים אומרים עליה?

אפילו שהעדשה הזאת קיבלה המון ביקורות חיוביות, עדיין יש כמה צלמים שחושבים שהיא אולי לא הבחירה הכי מושלמת בשביל צילומי מאקרו, כי הפוקוס האוטומטי שלה לא מספיק אמין ושימושי. חוץ מהפרט הזה, צלמים חשבו שהיא עובדת ממש טוב, ושיש לה ביצועים מעולים בתנאים של אור חלש, כששמים את הצמצם על המפתח המקסימלי שלו. בנוסף, יש צלמים שגם השתמשו בה לצילום דיוקנאות ממרחק יחסית גדול, וחשבו שהיא עשתה עבודה מצוינת.

למה אנחנו בחרנו בה?

המאפיין הכי משמעותי של העדשה הזאת, הוא הפוקוס הידני המאוד שימושי שלה. המאפיין הזה מאפשר לצלמים מקצועיים להיות כל הזמן בשליטה על התפקוד שלה ועל איכות התמונה שהם מקבלים איתה.

למי היא הכי מתאימה?

אנחנו חושבים שהעדשה הזאת יותר מתאימה בשביל צלמים מקצועיים, מאשר למתחילים, בגלל שאין לה פוקוס אוטומטי מאוד אמין, ואז עדיף להשתמש דווקא בפוקוס הידני שלה. זה אומר שהיא יותר מתאימה בשביל צלמים מקצועיים, שרוצים יותר שליטה על עומק השדה ועל הפוקוס שהם מקבלים בתמונות שלהם.

השורה התחתונה

אם אנחנו מדברים על צילום מאקרו באמצעות מצלמה של חברת Canon, אז העדשה הזאת תהיה הבחירה שלנו למשימה. היא בנויה בצורה מאוד איכותית, היא כוללת מאפיינים מאוד מגוונים, והיא אפילו מגיעה עם אחריות לשנה אחת, שמבטיחה לנו שזו קנייה בטוחה ואמינה.

הכי טובה של חברת סוני: Sony SEL90M28G

עדשות מאקרו של חברת סוני Sony SEL90M28G

יתרונות:
 • חסינה לאבק וללחות
 • מנוע פוקוס לינארי מסוג Direct Drive, שמספק לנו פוקוס מאוד מדויק ויעיל
 • יש לה גם פוקוס אוטומטי וגם פוקוס ידני
 • מערכת ייצוב תמונה מסוג OSS, שנותנת לנו תמונות מאקרו באיכות מצוינת
 • מורכבת מאלמנטים מזכוכית ED, שמפחיתים הבהקים וטשטושים
חסרונות:
 • יותר יקרה מדגמים אחרים מהסוג הזה

מה הצלמים אומרים עליה?

היו הרבה צלמים שחשבו שזו עדשה מצוינת בשביל צלמים מתחילים, או בשביל צלמים שרק מתחילים להתעסק בצילום מאקרו. בנוסף, צלמים מאוד התרשמו מעומק השדה שהיא מספקת. הרבה צלמים גם השתמשו בה בשביל צילום דיוקנאות, והם חשבו שהיא עושה עבודה מצוינת בצילום מהסוג הזה.

למה אנחנו בחרנו בה?

המאפיין הכי משמעותי של העדשה הזאת של חברת Sony הוא איכות הבנייה שלה. חסינות לתנאים של אבק ולחות זה מאפיין מאוד חשוב, שמעיד המון על העמידות ועל תוחלת החיים של המוצר הזה. זאת עדשה מצוינת בשביל מטיילים, או בשביל צלמים שנמצאים הרבה על הרגליים, כי מצד אחת היא מאוד קלה, ומצד שני היא מאוד קשיחה ועמידה.

למי היא הכי מתאימה?

לפי הביקורות שהעדשה הזאת קיבלה מצלמים שונים, אנחנו מבינים שהרבה מאוד צלמים מתחילים מאוד נהנו להשתמש בה ובמאפיינים השונים שהיא כוללת. זאת הסיבה שאנחנו חושבים שהיא תהיה אפשרות מצוינת לכל מי שרוצה להתחיל לחקור צילום מאקרו קצת יותר לעומק. היא גם תהיה בחירה מאוד טובה בשביל אנשים שרוצים לצלם בתנאים של אור חלש.

השורה התחתונה

לסיכום, זאת עדשה מאוד טובה ששייכת למותג מוביל ומאוד אוהב – Sony. יש לה ביצועים יוצאי דופן, היא עובדת מאוד מהר, והיא מספקת לנו איכות תמונה מצוינת. בנוסף להכל, יש לה מבנה מאוד איכותי ומיוחד שמבטיח לנו שהיא תחזיק מעמד הרבה מאוד זמן.

הכי טובה בשביל דגם A6000 של חברת סוני: Sony SEL30M35

עדשת מאקרו למצלמה Sony A6000

יתרונות:
 • מאוד טובה בשביל צילום וידאו
 • יחס הגדלה מצוין של 1:1
 • יותר זולה, בהשוואה לדגמים אחרים מהסוג הזה
 • מייצב תמונה מובנה, שמספק לנו איכות תמונה מעולה
 • עיצוב קומפקטי וקל – מאוד נוח לקחת אותה איתנו לאן שנרצה
חסרונות:
 • אין לה זום

מה הצלמים אומרים עליה?

היו צלמים שחשבו שמפתח הצמצם של העדשה (f/3.5) הוא קטן מדי, והעדיפו עדשות עם מפתח צמצם יותר גדול. למרות זאת, העדשה הזאת מורכבת מאלמנטים יוצאי דופן, שמספקים לנו תמונות באיכות מצוינת – גם בתנאים של אור חלש. בנוסף, הרבה צלמים התייחסו במיוחד למשקל של העדשה, ואמרו שהוא הופך את העדשה לתוספת מושלמת לטיולים. צלמים גם שיתפו תמונות סופר חדות של אובייקטים מאוד קטנים, שהם צילמו עם העדשה הזאת.

למה אנחנו בחרנו בה?

העדשה הזאת של חברת Sony בולטת בזכות הגודל הקטן והמשקל הנמוך שלה, שהופכים אותה לעדשה שבאמת כיף לקחת איתנו לכל מקום שאנחנו רוצים. בנוסף, היא מגיעה עם עוד מאפיין מאוד מיוחד – מנוע פוקוס אחורי, שמאפשר לנו לצלם גם צילומי וידאו באיכות מצוינת, והופך את העדשה הזאת למאוד ורסטילית ושימושית.

למי היא הכי מתאימה?

כל מי שרוצה לקנות עדשה מאוד אמינה ומתקדמת, שמספקת ביצועים מצוינים בתמורה למחיר מאוד נוח, ממש יהנה מהעדשה הזאת. היא טובה גם בשביל צלמים מקצועיים וגם בשביל מתחילים, והיא מספקת תוצאות מעולות לעוד סוגי צילום, ולא רק לצילום מאקרו.

השורה התחתונה

חברת Sony אף פעם לא מאכזבת אותנו, והיא תמיד מייצרת בשבילנו עדשות מתקדמות ואיכותיות, שמספקות לנו תוצאות מצוינות. גם העדשה הקומפקטית הזאת מגיעה עם מגוון מאוד מיוחד ומעניין של מאפיינים, כמו למשל יחס הגדלה של 1:1, שעוזר לנו לצלם תמונות מאקרו יפיפיות, אפילו בתנאים של אור חלש.

הכי טובה לסמארטפונים: AUKEY Ora

עדשת מאקרו לסמארטפון AUKEY Ora

יתרונות:
 • מאוד קל להתקין אותה
 • מגיעה עם הבטחה להחזר כספי, אם יש איזושהי בעיה
 • מאוד קומפקטית וקלת משקל, אז מאוד נוח להסתובב איתה
 • מגיעה עם אחריות לשנתיים
 • יכולה להתחבר לסוגים שונים של סמארטפונים
חסרונות:
 • אפשר להשתמש בה רק עם מצלמות של סמארטפונים
 • לא כל כך מתאימה בשביל צלמים מקצועיים

מה הצלמים אומרים עליה?

צלמים שקנו את העדשה הזאת אמרו שהיא מספקת תמונות באיכות מאוד טובה, בתנאי אור טובים, אבל, שהיא לא עובדת כל כך טוב בתנאים של אור חלש. חוץ מהדבר הזה, צלמים מאוד אהבו את העובדה שהם קיבלו תמונות מאוד ברורות שהיו בהן מעט מאוד עיוותים, אם בכלל. אנשים שהשתמשו בה גם עם סמארטפונים של אנדרואיד אמרו שהיה להם מאוד קל להתקין אותה, ואהבו את ממשק ההפעלה המאוד נוח שלה.

למה אנחנו בחרנו בה?

לעדשה הזאת יש הרבה מה להציע, ויחד עם זאת היא זמינה במחיר יחסית נמוך, בהשוואה לדגמים אחרים שיש כיום בשוק. אנחנו יכולים להשתמש בה עם סוגים שונים של סמארטפונים, יש לה מבנה מאוד קשיח ועמיד, היא מגיעה גם עם אחריות לשנתיים וגם עם הבטחה להחזר כספי, ובנוסף להכל, יש לה מחיר מאוד נוח. למעשה, בחרנו להכניס אותה לדירוג שלנו בזכות היחס המדהים של מחיר מול ביצועים שאנחנו מקבלים ממנה.

למי היא הכי מתאימה?

אנשים שרוצים לצלם צילומי קלוז-אפ של הטבע, או של כל דבר אחר שהם רואים לאורך שהדרך שלהם, מאוד יאהבו את העדשה הזאת. יש לה עיצוב קומפקטי ומאוד נייד, שהופך אותה לאפשרות מושלמת בשביל טיולים, או נסיעות מכל סוג שהוא. יחד עם זאת, היא כנראה לא העדשה הכי טובה בשביל לצלם תמונות ברמה מקצועית.

השורה התחתונה

לסיכום, סמארטפונים היום מצוידים במצלמות מאוד מתקדמות, אבל הן לא מספיק טובות בשביל לצלם צילומי מאקרו. זאת הסיבה שהעדשה הזאת חשובה. היא לא עולה הרבה כסף, אבל היא מספקת לנו מאפיינים טובים, היא מאוד שימושית, וההתקנה שלה מאוד פשוטה ומהירה. בנוסף, יש לה גם זווית צילום רחבה שמאפשרת לנו לצלם תמונות נופים באיכות מאוד טובה.

מדריך קנייה: איך לבחור עדשת מאקרו?

קבוצה של אנשים יושבים בחדר ישיבות ומדברים על נושאים שונים

עדשות מאקרו הן עדשות מצלמה שעוצבו במיוחד בשביל לצלם תמונות מאוד מפורטות וחדות של אובייקטים מאוד קטנים, וממרחק מאוד קטן. יחד עם זאת, הן לא רק טובות בשביל לצלם צילומי קלוז-אפ מאוד קרובים, אלא גם יכולות להיות מאוד שימושיות במגוון רחב של מצבים.

מאפיין מאוד חשוב שצריך לשים אליו לב בעדשות מאקרו הוא יחס ההגדלה שלהן. יחס ההגדלה הוא בעצם המידה שאומרת לנו כמה זום העדשה יכולה לעשות, וכמה היא יכולה להתמקד על אובייקט מסוים. בנוסף, עדשות מאקרו בדרך כלל גם מגיעות עם זום מסוג Infinity, שמאפשר לנו להשתמש בעדשה בשביל לצלם אובייקטים ממרחקים שונים, ולא רק לצילום מאקרו.

איך בוחרים עדשת מאקרו?

עדשות המאקרו הכי טובות כיום מגיעות עם כמה מאפיינים חשובים, שכדאי שנכיר:

יחס הגדלה

יחס ההגדלה הוא למעשה היחס שבין הגודל האמיתי של האובייקט שהעדשה מצלמת, לבין הגודל שלו בתמונה. עדשות שיש להן יחס הגדלה של 1:1, הן עדשות מצוינות בשביל צילום מאקרו, כי הן מאפשרות לנו לקבל תוצאות שבהן גודל האובייקט בתמונה זהה לחלוטין לגודל האובייקט במציאות. יחד עם זאת, אנחנו יכולים לקנות גם עדשה עם יחס הגדלה של 1:2 או 1:3.

אורך מוקד מינימלי

אורך המוקד קובע את המרחק שממנו אנחנו יכולים לצלם ועדיין לקבל תמונות באיכות טובה. אם אנחנו רוצים לצלם משהו ממרחק מאוד קרוב, אבל התמונה כל הזמן יוצאת מטושטשת, אז אנחנו יכולים להשתמש בעדשה שיש לה טווח אורך מוקד או טווח פוקוס יותר גדולים, וככה נצליח לקבל תמונות ברורות וחדות. עדשות עם זווית צילום רחבה יכולות לצלם תמונות יותר רחבות שכוללות יותר רקע. אם אנחנו רוצים לצלם תמונות מאוד חדות, אבל עם כמה שפחות רקע, אז עדשות טלפוטו, למשל, יהיו בחירה יותר טובה.

מפתח צמצם מקסימלי

ככל שלעדשה יש אורך מוקד יותר גדול, אז מפתח הצמצם שלה יהיה יותר קטן. אם אנחנו רוצים לצלם תמונות מאוד חדות, אז כדאי לנו להשתמש בעדשות שיש להן מפתח צמצם כמה שיותר גדול – לפחות f/1.8. מפתח צמצם גדול יעזור לנו להתמקד מאוד טוב על האובייקט שאנחנו מצלמים, ויעשה את הטשטוש שברקע יותר עדין ויפה.

מה צריך לקחת בחשבון לפני שקונים עדשת מאקרו?

תמיד עדיף שנכיר את המוצר שאנחנו מעוניינים לקנות, הכי טוב שאפשר. בחלק הזה יש מידע מאוד חשוב על עדשות מאקרו, שחשוב שנדע לפני שאנחנו הולכים לקנות עדשה. אז כדאי להמשיך לקרוא!

אחריות

כשאנחנו קונים עדשה למצלמה, אנחנו צריכים לוודא שיש לנו את כל הפרטים של האחריות. האחריות מסופקת לנו או על ידי היצרן, או על ידי החנות שמכרה לנו את המוצר. אז חשוב שנדע את כל הפרטים של הסכם האחריות, כמו לכמה זמן האחריות מכסה נזקים ועלויות תיקון, ואם היא כוללת איזושהי מדיניות החלפה במקרה שהמוצר פגום.

עדשות מסוג פריים או זום?

בדרך כלל אנחנו מחלקים עדשות לשני סוגים: עדשות פריים ועדשות זום. בשביל צילום מאקרו, עדשות פריים הן לא הבחירה הכי מוצלחת. זאת הסיבה שאנחנו צריכים לבדוק טוב את יכולות הזום של העדשה, לבדוק מה אורך המוקד שלה, ולוודא שאנחנו קונים עדשה שמתאימה לצרכים שלנו.

גודל ומשקל

צלמים הם בדרך כלל אנשים שמאוד אוהבים לטייל, כי הם תמיד מחפשים מקומות חדשים שהם ירצו לצלם, ובגלל זה מאוד חשוב לבדוק מה הגודל והמשקל של העדשה לפני שאנחנו קונים אותה – תמיד כדאי לקנות עדשה קומפקטית וקלה, מאשר עדשה כבדה ומסורבלת.

איך משתמשים בעדשת מאקרו?

כדי לקבל תוצאות יפות מעדשת המאקרו החדשה שלנו, אנחנו צריכים לעקוב אחרי הצעדים הבאים, וככה נצלם תמונות קלוז-אפ יפיפיות ומיוחדות:

להגביר את מהירות התריס כדי לקבל תמונה יותר חדה

כשאנחנו מגבירים את מהירות התריס, אז אנחנו בעצם מוודאים שאנחנו מצלמים את האובייקט שלנו בפוקוס מלא, ושהוא יצא יותר חד. אנחנו יכולים גם להגדיל את מפתח הצמצם, כדי להוסיף לתמונה טשטוש יפה ברקע.

להשתמש בחצובה

אם כשאנחנו מצלמים עם מהירות תריס יותר גבוהה אז אנחנו מקבלים תמונות יותר חדות, אז כשאנחנו מצלמים עם מהירות תריס נמוכה יש סיכוי יותר גבוה שהתמונות שלנו יצאו מטושטשות, ובמקרים האלה כדאי לנו להשתמש בחצובה. החצובה דואגת לשמור על המצלמה שלנו מאוד יציבה, וככה היא מאפשרת לנו לקבל תמונות חדות וברורות, גם כשאנחנו בוחרים לצלם עם מהירות תריס נמוכה. בנוסף, אנחנו גם יכולים לחבר לחצובה כמה משקולות, כדי לייצב אותה אפילו יותר.

לפתוח את הצמצם הכי הרבה שאפשר

כשאנחנו פותחים את הצמצם עד למפתח המקסימלי שלו, אז אנחנו יכולים לקבל את התמונות הכי חדות שהעדשה שלנו מסוגלת לצלם, וגם על הדרך נקבל עומק שדה ממש יפה.

להשתמש בפוקוס ידני לשליטה טובה יותר

אם אנחנו רוצים עוד קצת שליטה על העדשה ועל איכות התמונה שלנו, אז כדאי שנשתמש בפוקוס הידני, במקום בפוקוס האוטומטי. הפוקוס האוטומטי הוא בחירה טובה אם אנחנו רוצים לצלם משהו מהר, או אם אין לנו העדפה מאוד מסוימת לגבי איך אנחנו רוצים שהפוקוס ייראה בתמונה.

שאלות נפוצות על עדשות מאקרו

זוג תיירים מחזיקים ידיים ומחפשים דברים לצלם בחופשה שלהם

לקנות עדשה טובה זו החלטה מאוד גדולה בשביל כל צלם. עדשות הן בדרך כלל השקעה כספית יחסית גדולה, והן גם יכולות לקבוע את האיכות של התמונות שלנו. זאת הסיבה שחשוב לוודא שיש לנו את כל הפרטים שאנחנו צריכים לדעת, ושענינו על כל השאלות הטכניות שהיו לנו, לפני שאנחנו הולכים לחנות. תקראו את החלק הבא כדי לוודא שבאמת אין לכם עוד שאלות שנשארו בלי תשובה.

האם אנחנו יכולים להשתמש בעדשת מאקרו גם לצילומים רגילים?

היתרון הגדול של עדשות מאקרו הוא שהן בדרך כלל מאוד מגוונות, כי אנחנו יכולים לצלם איתן אובייקטים שנמצאים במרחקים שונים. זאת הסיבה שלקנות עדשת מאקרו זו השקעה טובה שמחזיקה לאורך שנים.

האם עדשת 50 מילימטר נחשבת לעדשת מאקרו?

עדשת 50 מילימטר היא בעצם עדשה מסוג פריים. עדשות מהסוג הזה לא מאפשרות לנו לעשות זום (להתקרב או להתרחק), ולמעשה הן עדשות עם אורך מוקד קבוע. העדשות האלה יוצרות תמונות מאוד חדות, והן מאוד פופולריות בזכות העובדה שהן מספקות לנו תמונות עם עומק שדה באיכות מאוד גבוהה. אנחנו יכולים להשתמש בעדשת 50 מילימטר בשביל צילומי קלוז-אפ, אבל זו כנראה לא תהיה הבחירה הכי טובה בשביל צילום מהסוג הזה.

האם עדשות מאקרו הן יותר חדות?

עדשות מאקרו הן מאוד פופולריות בזכות העובדה שהן יכולות לצלם צילומי קלוז-אפ מאוד חדים ומפורטים של אובייקטים מאוד קטנים. החדות של התמונה תלויה בהגדרות שאנחנו מגדירים לעדשה, כמו למשל מהירות התריס או מפתח הצמצם. באופן כללי, עדשות מאקרו הן חדות, אבל אנחנו יכולים לשנות את ההגדרות שלהן, כדי לשלוט יותר טוב במידת החדות שהן מספקות לנו.

האם אנחנו יכולים לצלם תמונות נוף עם עדשות מאקרו?

עדשות מאקרו לא יהיו מאוד שימושיות בשביל לצלם נופים ממרחק גדול. למרות זאת, אנחנו יכולים להיות יצירתיים ולנסות לצלם צילומי קלוז-אפ של נופים או של טבע. לדוגמה, אנחנו יכולים למשל לצלם מקרוב סלעים או עלים, אבל לא נצליח לצלם איתן תמונות נוף שלמות ומאוד איכותיות.

איך עדשות מאקרו עובדות?

לעדשות מאקרו יש יחס הגדלה מאוד גבוה. השאיפה שלנו היא לקנות עדשה שמסוגלת להגדיל עצם ביחס הגדלה של 1:1, ככה שהאובייקט בתמונה יהיה באותו הגודל של האובייקט במציאות. עדשות מאקרו מסוגלות לעשות זום, והן מגיעות גם עם פוקוס אוטומטי וגם עם פוקוס ידני. בדרך כלל, הן גם כוללות פוקוס מסוג Infinity שבעצם מאפשר להן לצלם אובייקטים ממרחקים ובמצבים שונים, וככה הן יכולות להיות שימושיות בצילומים מכל מיני סוגים, ולא רק בצילום מאקרו.

מה היא יכולת ההגדלה של עדשת מאקרו אמיתית שמיועדת רק לצילום מאקרו?

אנחנו יכולים למצוא כיום בשוק עדשות מאקרו שיש להן יחסי הגדלה שונים. יש עדשות עם יחס הגדלה של 2:3, או עדשות עם יחס של 1:2, אבל כמו שכבר אמרנו, לעדשת מאקרו ממש טובה יהיה יחס הגדלה של 1:1.

עדשות מאקרו: סיכום ושורה תחתונה

צלמת צעירה ממוצא אסייתי מצלמת את המסך ומסתכלת עליו עם העין השנייה

לסיכום, אנחנו יכולים לומר שמה שהופך עדשת מאקרו לעדשה הכי טובה שיש, זה בעצם הצרכים והמגבלות שלנו (כמו תקציב, שימוש, או רמת המיומנות שלנו), ואיך העדשה הזאת מתאימה אליהם, או שלא. חשוב לזכור שעדיף לבחור דגם יותר קל מאשר כבד, בגלל שנוחות וניידות הם דברים שכדאי לקחת בחשבון. בנוסף, עדשת המאקרו הכי טובה בשבילנו, תהיה עדשה שאנחנו יכולים להשתמש בה לעוד סוגי צילום, בנוסף לצילום מאקרו.

דילים סודיים ועדכונים על ירידות מחיר לזמן מוגבל: השאירו פרטים!

נשלח לכם רק תוכן איכותי!

טומי הוא צלם עם למעלה מ-10 שנות ניסיון. ביום יום הוא מהנדס באלביט, ובזמנו הפנוי עוסק בצילום של צמחים, נופים, ערים, בעלי חיים, ועוד.

תגובה 1
 1. טומי בוקר טוב כתבה הכי מעולה שקראתי עד היום 13.4.2021 מדהים ועוד נקודה לפי הכתיבה וההסבר בלשון ששווה לכל נפש אתה אדם מוכשר מאוד תודה רבה

השארת תגובה

מייליסט
Logo