מפעל הפיס: סקירה על פועלו של מפעל הפיס

צריך להכיר בעובדה הפשוטה, שבישראל אין מישהו שלא מכיר את מפעל הפיס. אלא אם כן אתם חיים מתחת לאבן, כנראה ששמעתם כמה פעמים בחייכם על מפעל הפיס ופועלו. למשל במסגרת פעילויות שהשתתפתם בהן, מבנים שראיתם, בפרסומות, או שבכלל התנסיתם בעצמכם במילוי טופסי ההגרלה המפורסמים שלהם ואולי אפילו חלמתם על שיחת הטלפון המיוחלת מאראלה.

אבל את הסקירה הזו בחרנו לעשות, כי מפעל הפיס מזוהה בעיקר עם הגרלת הלוטו ולא עם הפעילות החברתית והתרומה הקהילתית שלו. היה לנו חשוב להביא בפניכם מידע מעניין על מפעל הפיס, ההיסטוריה של הפרויקט, כיצד הוא תורם להמונים ועל כל סוגי ההגרלות שקיימות.

נתחיל בהיכרות קצרה עם ההיסטוריה של מפעל הפיס..

אודות מפעל הפיס

מפעל הפיס מוגדרת חברה לתועלת הציבור, והיא בעלת זיכיון בלעדי לעריכת הגרלות ומשחקי מזל בישראל. מפעל הפיס הוקם בתל אביב באוגוסט 1951.

היא החלה את דרכה כרעיון שעלה במוחו של ראש עיריית תל אביב דאז, ישראל רוקח. רוקח, שנאלץ להתמודד בשנים הראשונות שלאחר קום המדינה עם גלי עלייה גדולים שהכפילו את אוכלוסיית העיר, שאב השראה ממודל דומה שהתקיים בשוויץ.

בראשיתו היה זה מפעל משותף של הרשויות המקומיות בישראל, המטרה הייתה ליצור מערכת תמיכה בהקמת בתי חולים ובפרט בנייה של בית חולים גדול בעיר תל אביב באמצעות ההגרלות. הקמת המפעל אושרה על ידי ממשלת ישראל הראשונה והפרס הגדול של ההגרלה הראשונה עמד בזמנו על 1000 לירות שטרלינג.

מאז חלפו להן השנים והיוזמה הראשונית של רוקח התגלתה כהצלחה מסחררת. אל תחום החינוך נכנס מפעל הפיס, דווקא בזכות לחץ מצד עריית ירושלים, שנזקקה נואשות לסיוע בקידום החינוך בעיר, תחום שסבל במיוחד בגלל מחסור חמור בכיתות וציוד לימודי.

בחמישים שנותיו הראשונות השקיע מפעל הפיס בפרויקטים למען הקהילה, החברה והאדם בישראל. במרוצת השנים תרם מעל 20 מיליארד שקלים בתחומי הבריאות, החינוך והחברה.

גם היום התנופה ממשיכה כאשר 40 אחוזים מסך ההכנסות חוזרים לקהילה דרך פרויקטים שונים, אחוזים דומים חוזרים למשתתפים בתור הפרסים ושאר ההכנסות מיועדות להוצאות תפעול ופרסום ותשלום לזכיינים ברחבי הארץ.

למה אנשים חושבים על מנוי של מפעל הפיס כל הזמן?

טופס לוטו עם מספרים מסומנים באיקס ועפרון שחור

אין ספק שהגרלות הפיס השונות בארץ הן פופולריות ביותר ומושכות לקוחות רבים שמקווים להרוויח בהן. במסגרת המפעל קיים מנוי פיס, שבו יש תשלום חודשי של סכום מסוים שמקנה למשתתף אפשרות להשתתף בהגרלה בלעדית למינויים.

אחוזי הזכייה בהגרלה הזו נחשבים ועשויים להיות טובים יותר והיא מתרחשת חמש פעמים בחודש או אחת לשבוע וסיכויי הזכייה בפרס כלשהו עומדים על 1 ל-34 לערך. מדובר על אחוזים בהחלט יפים ורבים מהמנויים זוכים בסכומים יפים של עשרות, מאות ולפעמים גם מעל מיליון שקלים.

מי שמחשיב את עצמו לאדם מסודר ושקול כלכלית בהחלט יכול לראות במנוי הזה השקעה לטווח ארוך, וצריך תמיד לזכור שגם אם עדיין לא זכינו, הכסף שלנו הלך למטרה חשובה למען הקהילה והרבה פעמים הוא ממש חוזר אלינו ואל הילדים שלנו.

כפי שאמרנו, רבים לא מכירים את כל ההגרלות השונות בהן מתעסק מפעל הפיס, ולכן החלטנו לעשות לכם סדר על הסוגים השונים.

הגרלות מפעל הפיס

כאמור, מפעל הפיס מציע באופן קבוע הגרלות מסוגים שונים. לא מדובר בהכרח בסכומים גבוהים וניתן להשקיע גם סכומים קטנים עם סיכויי זכייה בפרסים קטנים יחסית, אשר עשויים להיות שווים ומשתלמים לרבים מאיתנו.

לוגו הגרלת הלוטו

הלוטו היא הגרלה הגדולה ביותר בישראל עם פרסים מטורפים של עשרות מיליוני שקלים. הכסף מצטבר בקופה מהגרלה להגרלה כאשר אין זוכים וכך הקופה הגדלה. בהגרלה זו, יש לנחש שישה מספרים מתוך שלושים ושבעה, ומספר אחד נוסף מתוך שבע המכונה ״המספר החזק״.

יש כל מיני אפשרויות לטפסים שיטתיים, מילוי אוטומטי וכו׳. נכון, לא בכל יום זוכים בלוטו, אבל כשזה קורה, אפילו אם לא מדובר בפרס הראשון, זו לגמרי סיבה למסיבה.

לוגו צ'אנס

הגרלה שמתקיימת שבע פעמיים ביום חול, פעמיים בשישי ופעמיים במוצאי שבת. מבוססת על משחק קלפים כאשר צריך לנחש צירוף בסדרת קלפים מסוימת. היתרון כאן הוא שניתן להחליט לאיזה צירוף אנחנו מכוונים ומה סכום הכסף שנשקיע. אפשר להגיע לסיכויי זכייה יפים ולעשות סכומים לא רעים בכלל.

לוגו חישגד

הגרלת כרטיסי הגירוד עם פרסים קבועים מראש. מדובר על סכומי השקעה קטנים של 5 או 10 שקלים ולעיתים מעט יותר וסכומי זכייה פוטנציאליים יפים של עד מאות אלפי שקלים, אך כמובן שאפשר גם לזכות בפרסים קטנים יותר או לא לזכות בכלל.

החל מכיסוי של סכום ההשקעה, דרך סכומים של מאות שקלים ועד לעשרות אלפי שקלים. הגרלה שנחמד לעשות על הדרך כשעוברים ליד דוכן מפעל הפיס.

לוגו מנוי פיס

כאמור, מדובר בתשלום חודשי שמקנה לחברים השתתפות קבועה בהרגלה מדי שבוע. כל מנוי מקבל מספר, ואם הוא בגורל אפשר לזכות בסכומי כסף נכבדים, כלי רכב חדשים ועוד. כמובן שחשוב לזכור שסיכויי הזכייה כאן הם גבוהים ביותר ובכל שבוע יש כמה זוכים חדשים.

לוגו 777

הגרלה דו יומית. על המשתתפים לנחש שבעה מספרים מתוך שבעים מספרים בטבלה, כאשר בכל הגרלה עולים בגורל 17 מספרים. ההגרלה הזו נחשבת לבעלת סיכויי זכייה גדולים (למעשה, הסיכוי לזכות בפרס כלשהו, לא משנה איזה, עומדים על 1 ל-3), עם סיכוי של 1 ל-60,000 לזכייה בפרס הראשון.

לוגו 123

הגרלה פשוטה ומדליקה. כל שצריך לעשות הוא לנחש רצף של שלוש ספרות מהמספרים 000 ועד 999, כלומר סיכוי של אחד לאלף. אם פגענו זכינו בסכום ההימור שלנו כפול 600. למשל, השקעתם 20 שקלים, הרווחתם 12,000 שקלים.

אז ראינו שמפעל הפיס מציע הגרלות מסוגים שונים, אך ההגרלות הן אמצעי להשגת מטרה. מה המטרה הזו? מה החזון? החלטנו לברר..

החזון של מפעל הפיס

ידיים יוצרות מסגרת סביב השמש וברקע כביש ועצים

ההצהרת החזון הרשמית של מפעל הפיס היא:

"גיוס כספים מהציבור באמצעות הגרלות ומשחקי מזל למען הגשמת מטרות ציבוריות ושיפור איכות חיי הקהילה בישראל בתחומי חינוך, בריאות, ספורט קהילתי, אמנות ואיכות סביבה".

אפשר לראות שהחזון של מפעל הפיס מתמקד בתרומה לפיתוח החברה והמדינה. ועכשיו בואו נדבר על כמה מהעקרונות העיקריים שלו:

 • השקעה בקהילה: נחזור ונדגיש כי מדובר בהגדרה בחברה לתועלת הקהילה והציבור. מפעל הפיס הוא פרויקט שהוקם למען קידום חברתי, תמיכה וסיוע לשכבות החלשות בישראל ותנופה פיתוח קהילתי ופרויקטים למען הציבור הרחב.
 • אחריות חברתית: אחרי הכול מדובר בהימורים, ומפעל הפיס פועל מיום הקמתו למשחק בטוח למטרות הנאה. אנו יכולים לראות בכל דוכן עלונים להסברה על התמכרות, טיפים למשחק מידתי, מספרי טלפון לסיוע ועזרה לאנשים שעברו את הגבול. הרעיון כאן הוא משחק מידתי, השקעת סכום כספי סביר ונכון לכל אדם להשקעה שיאפשר גם לזכות לפעמים בסכומי כסף יפים. במידה ולא, הכול חוזר לקהילה.
 • יזמות וחדשנות: מפעל הפיס שואף לשכלל בכל העת את עבודתו, החל מפרסום ושיווק, דרך דרכי המשחק ועד לשקיפות מול הלקוחות.
 • מקצועיות: בלי ספק מהעקרונות החשובים ביותר. חברת מפעל הפיס עושה ככל שביכולתה לספק את כל המידע ללקוחות, לעבוד בשיתוף מלא ובסינרגיה עם הזכיינים ולפעול בשקיפות מלאה תמיד.

היתרונות והחסרונות של מנוי פיס

לכל מטבע שני צדדים וגם למנוי במפעל הפיס יש את היתרונות והחסרונות שלו. אז הכנו לכם טבלה קצרה להשוואה בין היתרונות והחסרונות. ככה תוכלו לקבל החלטה מושכלת אם מתאים לכם לעשות מנוי או לא.

יתרונות
 • הכסף שלכם מועבר לתרומה למען הקהילה, כך שבסופו של היום הוא חוזר אליכם
 • חברות אוטומטית באתר ההטבות למנויים שמציע רק למנויים הטבות שוות
 • השתתפות בהגרלות שבועיות באופן קבוע
 • סיכוי לזכות בפרסים בסך של עד מיליון וחצי שקלים או טיסות לחו"ל
 • משרת אג'נדה חברתית שמטרתה לעודד תרומה לקהילה ופיתוח באמצעות כספי האזרחים
חסרונות
 • הוצאה של סכום קבוע בסך 60 ש"ח בחודש
 • בסופו של היום הרבה אנשים טוענים שמדובר בסוג של הימורים
 • אף אחד לא יכול להתחייב לכם שתזכו בפרס כלשהו

כפי שאפשר לראות, מפעל הפיס הוא כזה שפועל בשם אג׳נדה חברתית ברורה ביותר. הכספים שמושקעים חוזרים בחזרה באופן שווה למנויים, וכן לקהילה כשאנו מדברים על כמעט שמונים אחוזים מהכנסות המפעל.

משך השנים הכספים הלכו לפרויקטים חשובים ביותר, בין היתר לבנייה של מרכזי טיפת חלב ברחבי הארץ, הקמה של מתנ״סים ומרכזי ספורט, בנייה ושיפוץ של בתי ספר וכיתות לימוד בכל רחבי הארץ, בנייה ושיפוץ של מבנים לטובת הגיל השלישי, שיפוץ גני משחקים ופארקים, הענקת מלגות, קידום אוכלוסיות חלשות באופנים שונים, שיתוף בפרויקטים חברתיים, ועוד.

המטרה לשמה הוקם היא בלי ספק היתרון המשמעותי ביותר. נכון, בסופו של יום מדובר בהימורים. בדיוק בגלל זה המפעל מקפיד לקדם עם השנים את הנושא לצד הסברה בנושא. כמו כן, המפעל פועל בשקיפות מלאה מול הציבור כאשר ניתן לראות בכל שלב כיצד מתחלקים כספי הזכייה.

בסופו של דבר, היתרונות של המפעל הזה עבורנו הצרכנים שמתלבטים אם לרכוש מנוי ולקחת חלק בהגרלות הם רבים. בפעם הבאה שאתם מסתובבים במקום המגורים שלכם, תוכלו לבחון כמה מבנים ציבוריים וכמה אלמנטים בנוף השתפרו בזכות מפעל הפיס.

ההגרלה הגדולה של מפעל הפיס

אין ספק שחייבים לדבר רגע בהרחבה על ההגרלה הגדולה ביותר של מפעל הפיס – הלוא היא הגרלת הלוטו. כאמור, יש לנחש שישה מספרים מתוך 37 ומספר נוסף חזק מתוך שבעה מספרים. סיכויי הזכייה הם אומנם לא גבוהים (אחת ל-16 מיליון), אבל כל זכייה היא גדולה ומשמעותית.

כך למשל, הזכייה הגדולה ביותר בלוטו התרחשה ב-2013, זוכה יחיד בסכום לא יאומן של 590 מיליון דולר. בינואר 2016 התחלקו שלושה זוכים בקליפורניה, טנסי ופלורידה בפרס הראשון וזכו כל אחד בכמעט 300 מיליון דולר.

גם אצלנו בישראל יש לא מעט זכיות ראויות לציון מקום המדינה. רק לאחרונה בתחילת חודש פברואר 2022 זכה בדאבל לוטו במקום הראשון אדם מאושר (מאוד) בפרס של 80 מיליון שקלים.

השורה התחתונה

בחור גינגי שמח עם חולצה מכופתרת חומה מחזיק שטרות כסף קונפטי באוויר

מפעל הפיס, שצמח כרעיון ששאב השראה ממודל דומה בשוויץ, הפך לחברה לתועלת הציבור ומיום הקמתו תורם לחיזוק החברה הישראלית ותורם לקהילה. על הדרך, כל אחד מאיתנו יכול להרוויח פרסים משמעותיים ויפים, ואם עושים זאת בצורה מתונה ובאחריות זה בהחלט אפיק השקעה נהדר.

דילים סודיים ועדכונים על ירידות מחיר לזמן מוגבל: השאירו פרטים!

נשלח לכם רק תוכן איכותי!

שלומי מור
שלומי מור

שלומי הוא המומחה הכי גדול בישראל לכל מה שקשור לדירוגים, השוואות וסקירות של מוצרים. הוא אוהב לטייל בים (לא בשעות השיא - ג'ינג'י אחרי הכל), לבדוק גאדג'טים חדשים, ואת הכלב שלו רקסי.

תגובה 1
 1. מאוד מעניין ומועיל לקרוא על חופי הים ועל מפעל הפיס תודה רבה על הידיעות המרתקות הם מוסיפים לי הרבה

השארת תגובה

מייליסט
Logo
דילוג לתוכן